Movavi Screen Recorder Yazı Görseli

Uzaktan Eğitim için Ekran Kaydedici

Covid19 salgını, hemen her alana yaptığı gibi, eğitim sistemimize de ciddi zararlar verdi. Covid19 salgınıyla beraber, insanlık olarak ne kadar ilerlemiş görünürsek görünelim, birdenbire ne kadar acizleşebileceğimizi, ne kadar kolaylıkla çöküşe geçebileceğimizi de fark ettik. Yaşam biçimimiz, daha ötesi hayatımızı sürdürme biçimimiz, bazı nesnelere, olaylara, alışkanlıklarımıza o kadar bağımlıymış ki, bu zincirde minicik bir parçanın engellenmesi, neredeyse tüm yaşam akışımızı çökertebilirdi. Anlamalıyız ki, yaşamımızı hep farklı alternatiflere göre anında yeniden kurabileceğimiz bir esnekliğe kavuşturmamız, katı bağımlılıklardan arındırmamız gerekiyormuş.

Bu salgın, her alanı olduğu gibi, eğitim sistemini de derinden yaraladı. Özellikle yüz yüze eğitimin yapılamadığı, zorunlu olarak uzaktan eğitime yöneldiğimiz bu günlerde, yeterli teknolojik altyapıya ve bu alanda yetkin insan kaynağına sahip olmayan eğitim sistemleri sınıfta kaldılar. Açık söylemek gerekirse, bizim devlet okulları da bu sınıfta kalanlar arasında.

Uzaktan eğitim, sadece salgınla ortaya çıkmış, yeni icat edilmiş bir sistem değil. Yıllardır bir şekilde uygulanıyor. Örneğin TRT devlet televizyonunda ben kendimi bildim bileli açıköğretim dersleri yayınlanıyor. Ya da artık uzaktan eğitim fakültelerimiz var üniversitelerimizde. Fakat salgın, bu sistemle tüm halkımızın topyekûn tanışmasını sağladı. Ve gördük ki, uzaktan eğitim süreci, hiç de sanıldığı kadar kolay değildi. Ciddi bir teknolojik altyapıyı ve aynı zamanda iyi bir bilgi birikimini gerektiriyordu. Sınıfta yüz yüze ders anlatmayı büyük bir başarıyla yerine getiren öğretmenlerimizin bilgi ve becerileri, sanıldığının aksine çok daha fazla çabayla, çok daha fazla hazırlık gerektiren uzaktan online eğitimleri sırtlamaya yetmedi. Bundan çok daha büyük bir sorun olmasına rağmen, ülkemizin ilkel internet ağına ve Milli Eğitim Bakanlığının kaliteli bir altyapı sunma konusundaki isteksizliğine değinmek istemiyorum.

Halkın ve Milli Eğitim Bakanlığının desteklerinden yoksun öğretmenler, tüm zorluklara rağmen bir şekilde çocuklarımıza ulaştılar, onlara dokundular ve bilgilerini aktarmayı başardılar, bunu yapmaya da devam ediyorlar.

Uzaktan eğitimin, sınıflarda yüz yüze eğitimde kullanılanlardan çok daha çeşitli ve onlardan farklı ders materyallerini kullanmayı gerektirdiğini gördük. Özellikle görsel öğrenme özellikleri eskiye oranla daha öne çıkmış bir nesil var karşımızda. Tümüyle görsel iletişim araçları ile beslenip büyümüş bir nesil… Youtube üzerindeki milyonlarca videonun, görsel açlıklarını doyuramadığı bir nesil… Benim bilgi edinmek için yazılı bir açıklama aradığım yerde, her şeyi video içerisinde görmek isteyen bir gençlik var. Bir konuda bilgi vermek isteyen, bilgisini paylaşmak isteyen, birilerine bir şeyler öğretmek isteyen hiç kimsenin göz ardı edemeyeceği kadar önemli bir yere sahip artık videolu iletişim.

Bir makineyi çalıştırmak veya elindeki bir ev aletinin arızasını kendisi gidermek isteyen herkes, bir tanıdığına sormadan önce artık hemen bir “Nasıl yapılır? videosu arıyor. Bu konuda bir video izlemeyi amaçlamasak bile, internette yaptığımız aramada karşımıza çoğunlukla bu konudaki videolar çıkınca, videolu anlatımı tercih eder hale geldik. Yemek yapmak için mutfağa geçtiğimizde, bildiğimiz bir yemek için bile önce bir videolu tarif izleyebiliyoruz. Çocuklarımız dersleri için videolu konu anlatımlarını izliyorlar. Udemy yıllardır ücretli, ücretsiz videolu eğitim setleri sunuyor. Artık videolu eğitimler, videolu açıklamalar, kılavuzlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. O halde, yukarıda da yazdığım gibi, bir konuda birilerine bilgi aktarmak isteyen herkesin kullanması gereken en önemli araçlardan birisi video.

Bir video eğitimi veya “Nasıl yapılır?” videosunu hazırlamak için normalde çok emek isteyen bir hazırlık ve çalışma sürecini atlatmak gerekiyor. Youtube üzerinde belki de 3-5 dakikada izlediğimiz bir videonun arkasında bazen günler süren çalışmalar olabiliyor. Pek çok kişinin, arzu etse de bu hazırlık sürecinin zorluğu nedeniyle uzak kalmayı tercih ettiği bir alan videolu eğitim. Ancak artık günümüzde yaygınlaşmış bazı araçlar, bize bu konuda daha fazla yardımcı olmaya, zaman ve enerjiden kazandırmaya daha yakınlar. Pek çok şeyde olduğu gibi, video hazırlık süreçlerinde de, eskiden manuel yapılan işlemlerin otomatikleştiğini, sürükle-bırak araçları ile pratikleştiğini, kullandığımız uygulamaların hazır ayarları yoluyla, uzmanlaşma ihtiyacının ortadan kalktığını görüyoruz. Video işleme araçları da bunlara dahil.

İster uzaktan eğitim sürecinde görsel öğretim yöntemlerinden yararlanmak isteyen bir eğitimci, ister youtube üzerinden videoları yoluyla para kazanmak isteyen bir girişimci, ister online bir dersi veya webinarı kayda almak isteyen biri olun bu isteğinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak  profesyonel bir uygulama önerimiz var: Movavi Screen Recorder…

İNDİRİM

Movavi Screen Recorder Programını Biliyorsanız

ve ERT Yazılım özel indirimi ile ona sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki kampanyalı satın alma linkini tıklayabilirsiniz.

Movavi Screen Recorder (Movavi Ekran Kaydedici), ekranınızda yaptığınız işlemleri, isterseniz bir mikrofon aracılığı ile sesinizi de kaydederek, video olarak kaydetmenizi ve bunu kolayca paylaşmanızı sağlayan çok kullanışlı bir uygulama. Uygulama çok fazla ayar gerektirmeyen, kullanımı kolay bir yapıya sahip ve en önemlisi Türkçe dil desteği var.

Uygulama çalıştırıldığında, ekranın bir kenarına, şekilde görüldüğü gibi uygulamanın kontrol paneli yerleşiyor. Bu panel sürüklenerek, dilediğiniz yere taşınabiliyor

.

Movavi Screen Recorder uygulaması, gerektiğinde uygulamayı kolayca özelleştirebileceğiniz bir takım ayarlar içeriyor. Bu ayarlar yardımıyla kayıt ekranına ilişkin özellikleri değiştirebileceğiniz gibi, video kayıt biçimi, bilgisayarınızdaki kayıt konumu,, web kamerasının gösterilip, gösterilmeyeceği, web kamerası gösterilecekse ekrandaki konumu, video efektleri, kısayol tuşları gibi seçenekleri de kişiselleştirebiliyorsunuz.

Uygulama ayrıca size belirli bir kayıt süresi sınırı koyabilmeniz veya otomatik ekran kaydı için bir gün ve saat belirleyebilmeniz için de ayarlar sunuyor.

Uygulamanın sunduğu güzel özelliklerden biri de kayıt sırasında, ilgili klavye kısayol tuşları aracılığı ile ekranın resim olarak da görüntüsünü alabilmeniz.

Uygulamayı iki tür ekran kaydı için hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz: Resim formatında ekran görüntüsü veya Video Formatında Ekran Kaydı. Bu işlemler için kontrol panelindeki ilgili butona tıklamanız yeterli. Her iki işlemde de başlangıçta sizden ekranın kaydedilecek kısmı seçmeniz istenecek, böylelikle, sadece kaydedilmesini istediğiniz kısım ile bir sınırlandırma yapma şansına sahip olabileceksiniz.

Movavi Screen Recorder uygulamasının sunduğu ayrıcalıklı özelliklerden birisi de, bilgisayarınızın sesi tamamen kısık olsa bile, ekranınızdaki sesi kaydedebilmesi. Örneğin ekranınızda o an bir başka video oynatıyor ve bunu kayda almayı planlıyor, ama kayıt sırasında dışarıya sesin çıkmasını istemiyorsanız bu çok işinize yarayacak bir özellik olabilir. Uygulama ayrıca mikrofon ve sistem seslerini ayrı bir şekilde kaydetmenize izin veriyor ve bu sayede sonradan bu sesler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmenize olanak tanıyor.

Movavi Screen Recorder uygulamasına sahip olduğunuzda, öğrencileriniz veya takipçileriniz için bir ders kaydı yapabilecek, onu düzenleyebilecek ve sonradan izlemeleri için bu kaydı ister doğrudan, ister video platformları aracılığıyla rahatça paylaşabileceksiniz. Çünkü Movavi Screen Recorder size kaydettiğiniz videoyu, hemen kayıt sonunda Google Drive veya Youtube hesabınızla bu platformlara yükleme olanağı tanıyor. Kaydı aldıktan sonra bu videoyu ilgili platformlara hemen yükleyip, linkini öğrenci veya takipçilerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Movavi Screen Recorder - Youtube ve Google Drive Upload

Movavi Screen Recorder – Öne Çıkan Özellikler:

Ekran kayıtları oluşturma:  Uygulama bir ekran kaydedici olarak ekranı, isterseniz aynı anda web kamerası görüntüsünü, sistemin sesini ve mikrofonla sizin sesinizi kaydedebilir.

Sadece sesi kaydetme: Mikrofondan ve bilgisayardan gelen sesi, ekran kaydından ayrı olarak kaydedebilirsiniz.

Web kamerası görüntülerini yakalama: Ekranı kaydetmeden, sadece web kamerasından gelen görüntüyü kaydedebilir veya web kamerası ile fotoğraf çekebilirsiniz.

Zaman ayarı: Kayıtları zaman ayarlı olarak programlayabilirsiniz. Kaydın başlayacağı tarih ve saati belirleyebilir ve kayıt süresini ayarlayabilirsiniz.

Ayrı yayın akışlarını yakalama: Sesleri ve görüntüleri ayrı ayrı veya birlikte kaydedebilirsiniz. Bunu seçmek tamamen sizin tercihinize bağlı.

Ekran görüntülerini düzenleme: Video ekran görüntülerini kayıttan sonra düzenleyebilir, yazı veya grafik ekleyebilirsiniz.

Hızlı paylaşma: Kayıtları, hızlı bir şekilde önceden ayarlanmış Google Drive ve Youtube hesaplarınıza yükleyebilir, bağlantıları istediğiniz kişilere gönderebilir, diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Klavye girişlerini ve mouse tıklamalarını gösterme: Kayıt sırasında Mouse tıklamalarını vurgulayabilir, klavyeden bastığınız tuşların ekranda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bir uygulama kullanım öğreticisi hazırlıyorsanız, bu özellik çok işinize yarayacaktır.

SuperSpeed ile video dönüştürme: SuperSpeed aracıyla videoları kolay bir şekilde farklı formatlara dönüştürebilirsiniz.

FIRSAT

Kampanyadan Yararlanın

Tüm bu özellikleriyle Movavi Screen Recorder uygulamasına sahip olmak isterseniz 15 Kasım’a kadar ERT Yazılım özel indirimi ile satın alabilirsiniz.

Hepsi Bir Arada Video Suite

Video düzenleme programı, ekran kaydedici, video dönüştürücü ve daha başka ek özellikler bir arada ERT Yazılım indirimi ile… Bu indirim fırsatını kaçırmayın. İndirimden 15 Kasım’a kadar yararlanabilirsiniz.

Kullanıcı Değerlendirmesi
0 (0 oy)
Yorumlar Değerlendirme 0 (0 değerlendirme)
Etiketler:

Bir Yorum

  1. beril 3 Aralık 2021

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ERT Yazılım -Size özel çözümler

BültenimizeAbone Olun

Hizmetlerimizden en son haberleri ve güncellemeleri almak için mail listemize katılın.

You have Successfully Subscribed!